En

فواید روغن زیتون برای پوست و مو

چکیده

روغن زیتون که از میوه‌ی زیتون استخراج می شود، به اشکال مختلف تولید می‌گردد که کاربردهای فراوانی دارد. یکی از این کاربرها مراقبت‌های پوستی است که در این مقاله به آن پرداخته شده.

1402/3/31
198 بازدید
فواید روغن زیتون برای پوست و مو

مراقبت‌های پوستی با روغن زیتون

روغن زیتون که از میوه‌ی زیتون استخراج می شود، به اشکال مختلف تولید می‌گردد که کاربردهای فراوانی دارد.

بسیاری از ما یک بطری روغن زیتون در خانه داریم که برای استفاده در سس، سالاد یا سرخ کردن خوراکی‌ها از آن استفاده می‌کنیم. احتمالا بیش‌تر افراد جز مصرف خوراکی، به کاربردهای دیگر روغن زیتون توجه نکرده‌اند. اما تعداد افرادی که از این محصول به عنوان یک مرطوب‌کننده استفاده می‌کنند، به شکل فزاینده‌ای رو به افزایش است.

در یک مطالعه، محققان موش‌هایی را در معرض اشعه‌ی ماورای بنفش (که می‌تواند سرطان‌زا باشد) قرار دادند و سپس رو پوست آن‌ها روغن زیتون اعمال کردند. مشاهده‌ی محققان این بود که روغن زیتون با سلول‌های سرطان‌زا مبارزه کرد و میزان تومورها در موش‌هایی که روغن زیتون دریافت کردند به شکل قابل توجهی کم‌تر بود.

 

استفاده از روغن زیتون در سالاد

 

فواید روغن زیتون برای پوست

روغن زیتون سرشار از ویتامین است.

به گزارش شورای بین‌المللی زیتون، روغن زیتون دارای ویتامین‌های بسیاری از جلمه A، D، K و هم‌چنین E است که فواید بسیاری برای پوست به همراه دارند.

 

روغن زیتون خاصیت آنتی اکسیدانی دارد

در مقایسه با سایر انواع چربی‌ها و روغن‌هایی که به طور معمول انسان‌ها در انواع خوراکی‌ها مصرف می‌کنند، روغن زیتون دارای مقادیر زیادی از اسکوالن است. اسکوالن به روغن زیتون خواص آنتی اکسیدانی می‌بخشد و بنابراین می‌تواند به جلوگیری یا معکوس کردن آسیب ناشی از اشعه فرابنفش سرطان‌زا کمک کند.

 

خواص مرطوب‌کنندگی و مبارزه با باکتری روغن زیتون

اگر مستعد ابتلا به آکنه هستید، استفاده از صابون ساخته شده با روغن زیتون می‌تواند با از بین بردن باکتری‌هایی که باعث آکنه می‌شوند، به کاهش آکنه شما کمک کند. روغن زیتون هم‌چنین به عنوان مرطوب‌کننده و آب‌رسان پوست نیز شناخته شده است.

 

استفاده از روغن زیتون برای مراقبت پوستی

روغن زیتون به عنوان ماده‌ای در محصولات شستشوی صورت استفاده می‌شود. بسیاری از لوازم آرایشی بر پایه روغن زیتون تولید می‌شوند و هم‌چنین می‌توان آن را در برخی از صابون ها، شوینده‌های بدن و لوسیون‌ها یافت.

استفاده از روغن زیتون به عنوان یک مرطوب‌کننده بدون هیچ گونه مواد افزودنی با استفاده‌ی مستقیم روی پوست نیز امکان‌پذیر است. می‌توانید روغن اضافی را با یک حوله یا پارچه پاک کنید. استفاده از روغن زیتون به عنوان مرطوب‌کننده پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا آفتاب سوختگی می‌تواند مفید باشد.

 

استفاده از روغن زیتون برای مراقبت پوستی

 

خطرات و هشدارها

در حالی که روغن زیتون می‌تواند از برخی جهات مفید باشد، مطالعات دیگر نشان داده که اگر پوست حساسی دارید، به خصوص پوست چرب یا بیماری پوستی مانند درماتیت، روغن زیتون ممکن است بهترین انتخاب نباشد. یک مطالعه نشان داد که روغن زیتون در واقع شرایط پوستی خاصی را برای بزرگ‌سالان بدتر می‌کند و توصیه می‌کنند که والدین از استفاده از روغن زیتون برای نوزادان خود اجتناب کنند. اگر پوست حساسی دارید، قبل از استفاده از آن، تست آلرژی انجام دهید. به اندازه‌ی یک سکه روی ساعد خود با روغن زیتونی که قصد استفاده از آن را دارید، بمالید. اگر طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت هیچ واکنشی مشاهده نکردید، استفاده از آن بی‌خطر است.

مطالعه‌ی دیگری نشان داد که استفاده از روغن‌های طبیعی، از جمله روغن زیتون، روی نوزادان ممکن است در واقع به ابتلای آن‌ها به اگزما در مراحل بعدی زندگی منجر شود. این امر به ویژه در صورتی که سابقه‌ی خانوادگی اگزما دارید صادق است.

روغن زیتون یک روغن سنگین است و به راحتی جذب پوست نمی‌شود. برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ یا به دام افتادن باکتری‌ها، روغن اضافی را پاک کنید. محصولی با کیفیت بالا که حاوی مواد افزودنی یا شیمیایی نباشد انتخاب کنید.

 

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید از روغن زیتون برای صورت خود استفاده کنید، به یاد داشته باشید که کیفیت آن مهم است. در مقابل روغن زیتون خالص مراقب ترکیبات روغنی باشید. یک مطالعه نشان داد که برخی از مارک‌های محبوب روغن زیتون استانداردهای واقعی روغن زیتون را برآورده نمی‌کنند.

اگر روغن زیتون بیش از حد در معرض گرما، نور یا اکسیژن قرار گیرد، ممکن است در حین حمل و نقل از بین برود. در صورت استفاده از زیتون‌های آسیب دیده یا رسیده در تولید آن و یا نگهداری نامناسب روغن، کیفیت روغن زیتون تحت تاثیر قرار می‌گیرد. هنگام استفاده از روغن زیتون روی صورت، حتما ابتدا واکنش پوست خود را به روغن زیتون روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید.

 

منبع: Healthline