En

مزیت سلامتی غیرمنتظره فلفل هالوپینو

چکیده

هالوپینو نوعی فلفل چیلی از خانواده فلفل‌های تند است. این فلفل کوچک، سبز یا قرمز رنگ و تقریبا تند هستند. هالوپینو در آشپزی مکزیکی به وفور استفاده می‌شود و در سراسر جهان نیز محبوب است. هالوپینو هم‌چنین با مواد مغذی اشباع شده‌ و مزایای سلامتی زیادی دارد. این مقاله به بررسی فواید مصرف هالوپینو، عوارض جانبی احتمالی آن و روش‌های افزودن آن به رژیم غذایی شما می‌پردازد

1402/4/18
241 بازدید
مزیت سلامتی غیرمنتظره فلفل هالوپینو

۷ مزیت سلامتی غیرمنتظره فلفل هالوپینو

 

هالوپینو نوعی فلفل چیلی از خانواده فلفل‌های تند است. این فلفل کوچک، سبز یا قرمز رنگ و تقریبا تند هستند. هالوپینو در آشپزی مکزیکی به وفور استفاده می‌شود و در سراسر جهان نیز محبوب است. هالوپینو هم‌چنین با مواد مغذی اشباع شده‌ و مزایای سلامتی زیادی دارد. این مقاله به بررسی فواید مصرف هالوپینو، عوارض جانبی احتمالی آن و روش‌های افزودن آن به رژیم غذایی شما می‌پردازد.

 

هالوپینو سرشار از مواد مغذی است.

هالوپینو کم کالری است و از ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها سرشار است. یک فلفل هالوپینوی خام دارای موارد زیر است:

کالری: ۴

فیبر: ۰٫۴ گرم

ویتامین C: ۱۰٪ از مقدار روزانه توصیه شده

ویتامین B6: ۴٪ از مقدار روزانه توصیه شده

ویتامین A: ۲٪ از مقدار روزانه توصیه شده

ویتامین K: ۲٪ از مقدار روزانه توصیه شده

اسید فولیک: ۲٪ از مقدار روزانه توصیه شده

منگنز: ۲٪ از مقدار روزانه توصیه شده

مانند بیش‌تر میوه‌ها و سبزیجات، فلفل هالاپینو منبع خوبی از فیبر است. یک فلفل ۲ درصد از رژیم غذایی توصیه شده را برای فردی که روزانه ۲۰۰۰ کالری مصرف می کند، تامین می‌کند.

 

هالوپینو هم‌چنین شامل مقدار زیادی ویتامین C و ویتامین B6 است. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان است که در مبارزه با آسیب‌های رادیکال‌های آزاد و حفاظت از پوست سالم کمک می‌کند، ویتامین B6 نیز یک ماده‌ی مغذی ضروری است که در بیش از ۱۴۰ واکنش بدنی دخیل است.

یکی از ترکیبات منحصر به فرد در هالوپینو، کاپسایسین است، یک الکالوئید که تند و مسئول بسیاری از فواید سلامتی آن‌ها است.

یکی از منحصر به فردترین ترکیبات موجود در هالاپینو، کپسایسین است؛ یک آلکالوئید که به فلفل‌ها کیفیت و خواص تندی می‌دهد و مسئول بسیاری از فواید سلامتی آن‌ها است.

 

نقش هالوپینو در کاهش وزن

هالوپینو می‌تواند با افزایش متابولیسم، افزایش چربی‌سوزی و کاهش اشتها به تلاش شما در کاهش وزن کمک کند. چندین مطالعه نشان داده که کاپسایسین و ترکیبات مشابه دیگر به نام کاپسایسینوئیدها می‌توانند روزانه باعث افزایش متابولیسم در حدود ۴-۵ شوند و ممکن است کمک کنند تا وزن کم‌تری داشته باشید.

علاوه بر افزایش متابولیسم، مکمل‌های کاپسایسینوئید نشان داده‌اند که می‌توانند چربی شکمی و اشتها را کاهش دهند، به طوری که مردم روزانه ۵۰-۷۵ کالری کم‌تر مصرف کنند.

تمامی این عوامل کمک می‌کنند تا توضیح داده شود چرا مصرف منظم فلفل‌های هالوپینو با خطر چاقی و چاقی مفرط در طول زمان مرتبط است.

 

هر چند، مهم است بدانید که بسیاری از این مطالعات اثرات کاپسایسین یا فلفل‌های چیلی را به طور کلی بررسی کرده‌اند، نه فقط هالوپینوها.

 

هالوپینو و مبارزه با سرطان

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که کاپسایسین خواص ضد سرطانی قوی دارد و قادر است بیش از ۴۰ نوع سلول سرطانی را بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم بکشد. کاپسایسین به شرح زیر به مبارزه با سرطان کمک می‌کنند.

توقف رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی

کاهش سرعت شکل‌گیری عروق خونی جدید در اطراف تومورهای سرطانی

جلوگیری از گسترش سرطان به مناطق دیگر بدن

با این حال، مطالعات انجام شده بر روی انسان نتوانسته‌اند از فواید ضد سرطانی این ترکیب استفاده کنند.

چندین مطالعه روی انسان نشان داده‌ که مصرف منظم فلفل‌های چیلی با خطر بیش‌تر ابتلا به سرطان مرتبط است. با این حال، تمامی مطالعات این پیوند را نشان نداده‌اند. همچنین به نظر می‌رسد که دوز مصرفی نیز اهمیت دارد. در حالی که دوزهای بالا از کاپسایسین به نظر می‌رسد گسترش سرطان را کند می‌کنند، دوزهای کم ممکن است باعث گسترش آن شوند.

برای تعیین اینکه کاپسایسین و فلفل‌های چیلی چگونه بر خطر ابتلا به سرطان در انسان‌ها تأثیر می‌گذارند، به مطالعات بیش‌تری نیاز است.

 

هالوپینو به عنوان مسکنی طبیعی

کاپسایسین مسکن موثری است که با استفاده خارجی اثر می‌گذارد. این ترکیب با مسدود کردن موقت دریافت‌کننده‌های درد در ناحیه‌ی مورد استفاده، درد را کاهش می‌دهد. در ابتدا، احتمال سوزش وجود داررد، سپس به بی‌حسی و نبود درد منجر می‌شود.

کرم‌ها و پلاستر‌های حاوی کاپسایسین به طور متداول برای آرام کردن درد بر اثر ویروس شینگلز، درد عصبی دیابتی و درد مزمن عضلانی و مفصلی استفاده می‌شوند. در یک مطالعه، بزرگسالان مبتلا به التهاب مفاصل روماتوئیدی با استفاده از کرم حاوی کاپسایسین در مفاصل خود، ۵۷ درصد کاهش درد را تجربه کردند. در مقایسه، این اثرات به شدت از کرم موثرتر بود.

علاوه بر استفاده از کاپسایسین برای استفاده خارجی در پوست، می‌توان آن را به عنوان اسپری بینی برای آرام کردن درد میگرن استفاده کرد. با این حال، هنوز مشخص نیست که مصرف فلفل هالوپینو یا استفاده از آن بر روی پوست همان تأثیرات آرام‌کنندگی درد را دارد که کرم‌ها و اسپری‌های حاوی کاپسایسین دارند یا خیر.

 

هالوپینو و کمک به پیش‌گیری از زخم معده

زخم معده می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله موارد زیر ایجاد شود:

رشد باکتری H. pylori در معده

سطح بالای اسید معده

کاهش جریان خون به معده

مصرف بیش از حد داروهای ضد درد NSAID

مصرف الکل

سیگار کشیدن

استرس

از آنجا که معمولا این باور وجود دارد که غذاهای تند مانند فلفل هالوپینو می‌تواند زخم معده را تشدید کند یا موجب آن شود، اما مطالعات نشان داده که این باور اشتباه است.

در واقع، کاپسایسین موجود در فلفل هالوپینو می‌تواند از ایجاد زخم معده جلوگیری کند. این اثر را ممکن است با کاهش التهاب معده در افراد مبتلا به باکتری H. pylori و حتی کمک به ازبین بردن عفونت ارتباط داشته باشد. با این حال، مشخص نیست که مقدار کاپسایسین موجود در فلفل هالوپینو به اندازه‌ی کافی باشد تا این اثر را داشته باشد.

هم‌چنین، فلفل چیلی می‌تواند به کاهش آسیب معده ناشی از مصرف بیش از حد داروهای ضد درد NSAID و الکل کمک کند و از ایجاد زخم معده جلوگیری کند.

 

نقش هالوپینو در مبارزه با عفونت

ادویه‌ها و گیاهان معطر از چند دهه پیش برای جلوگیری از فساد و مسمومیت غذا در آشپزی استفاده می‌شدند. ترکیبات موجود در فلفل هالوپینو به خصوص در کنترل رشد باکتری‌های خوراکی رایج و قارچ‌های خمیری بسیار قوی هستند.

عصاره فلفل هالوپینو حتی می‌تواند باعث توقف تولید سموم توسط باکتری وبا شود، که می‌تواند قدرت این بیماری مرگبار را کاهش دهد.

علاوه بر مسمومیت غذایی، مطالعات جدید نشان می‌دهد که کاپسایسین می‌تواند در پیشگیری از انواع دیگر عفونت‌ها، مانند التهاب گلو، پوسیدگی باکتریایی دندان و کلامیدیا کمک کند.

با این وجود، باید به این نکته توجه شود که تمامی این مطالعات عصاره فلفل، نه خود فلفل، را مورد استفاده قرار داده بودند و در لوله‌های آزمایشگاهی و نه در انسان‌ها انجام شده بودند.

این مطالعات اولیه نشان می‌دهند که فلفل چیلی می‌تواند خواص ضد میکروبی قوی داشته باشد و تحقیقات دیگری نیز در حال انجام است تا بررسی شود که آیا آن‌ها می‌توانند به عنوان محافظت‌کننده‌های طبیعی یا دارو استفاده شوند یا خیر.

 

هالوپینو و سلامت قلب

برخی از بزرگ‌ترین عوامل خطر برای قلب شامل دیابت، کلسترول بالا و فشار خون بالا است. کپسایسین می‌تواند به کاهش تأثیر این عوامل کمک کند و می‌تواند به حفظ سلامتی قلب کمک کند.

مصرف 5 گرم فلفل هالوپینو قبل از یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا نشان داده که به پایداری قند خون کمک می‌کند و از پیک‌های بزرگی که پس از وعده غذایی رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند.

همچنین مشخص شده که کپسایسین می‌تواند سطح کلسترول و لیپیدها را در حیوانات کاهش دهد، اما هیچ مطالعه‌ای در انسان انجام نشده. مطالعات حیوانات نیز نشان می دهد که کپسایسین می تواند با گشاد کردن عروق خونی، فشار خون را کاهش دهد، اما هیچ تحقیقی نشان‌دهنده‌ی این نیست که در انسان‌ها نیز صادق باشد.

در کل، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که کپسایسین و فلفل هالوپینو می‌تواند برای سلامت قلب مفید باشد، اما به مطالعات انسانی نیاز بیش‌تری نیاز است.

 

اثرات جانبی و موارد احتیاط

اگرچه مصرف فلفل هالوپینو با بسیاری از مزایای سلامتی قابل توجهی همراه است، اما هم‌چنین چندین اثر جانبی ممکن است وجود داشته باشد.

متداول‌ترین علائم جانبی، سوزش موقت دهان پس از مصرف فلفل هالوپینو است. بسته به میزان تندی فلفل، این واکنش می‌تواند از خفیف تا شدید باشد.

برای افرادی که تحمل غذاهای تند را ندارند، چندین احتیاط می‌تواند واکنش‌های ناخوشایند به فلفل جالاپینو را کاهش دهد:

از سوختگی پوست فلفل جلوگیری شود: فلفل جالاپینو صاف و بدون خطوط قهوه‌ای کوچک انتخاب شود، زیرا نشانه‌ای از فلفل تند است.

استفاده از دستکش: استفاده از دستکش در هنگام دست‌کاری با فلفل، انتقال ترکیبات تند به مناطق حساس دیگر بدن مانند چشم‌ها را می‌تواند جلوگیری کند.

حذف غشا: قبل از پخت با فلفل جالاپینو، غشای سفید درون آن را حذف کنید، زیرا غشاها دارای بالاترین غلظت کاپسایسین هستند.

نوشیدن شیر: اگر سوزش بیش از حد شدید شد، نوشیدن شیر گاو کامل چرب می‌تواند به طور موقت در کاهش درد کمک کند.

 

حداقل یک مطالعه نشان داده است که کاپسایسین می‌تواند سوء هاضمه را تشدید کند، بنابراین افرادی که دچار سوء هاضمه هستند، ممکن است بخواهند از فلفل جالاپینو خودداری کنند اگر علائمشان را تشدید کند.

 

افراد دارای سندرم روده تحریک‌پذیر نیز ممکن است پس از مصرف فلفل‌های تند، به خصوص اگر این فلفل‌ها قسمتی از رژیم غذایی معمول آنها نباشند، از علائم ناخوشایندی مانند درد شکم، سوزش، کرم‌های شکمی و اسهال رنج ببرند.

 

علاوه بر این، فلفل خشک و ادویه‌جات ممکن است با افلاتوکسین، نوعی قارچ که در شرایط خاصی بر روی برخی از مواد غذایی رشد می‌کند، آلوده باشند. انتخاب ادویه‌جات تشعشعی می‌تواند به کاهش تعرض شما به این قارچ کمک کند.